IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS نرم افزاری است که برای کنترل روتینگ و سویئچینگ تجهیزات بین شبکه ای مورد استفاده قرار میگیرد.آشنایی و یادگیری کار با IOS روتر و سویئچ سیسکو برای تمام مدیران یک شبکه به منظور مدیریت و کنترل تجهیزات درون شبکه همچون روتر و سویئچ سیسکو ضروری میباشد.مجموعه انستیتو ایزایران در این مطلب آموزشی به معرفی IOS روتر و سویئچ سیسکو ، CISCO IOS و بیان ویژگی ها و امکاناتی که برای کاربر فراهم میکند میپردازد.

IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

دلیل استفاده از CISCO IOS در روتر و سویئچ  :

يك روتر و يا سوئيچ بدون وجود يك IOS مسیریاب قابلیت انجام وظايف خود را به تنهایی ندارد(مانند يك كامپيوتر ) . شركت سيسكو ،‌ IOS روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS را برای طيف گسترده ای از تجهیزات شبكه ای خود طراحی و پياده سازی کرده است . نرم افزار فوق، جزء لاينفك در معماری نرم افزار روترهای سيسكو می باشد و همچنين به عنوان سيستم عامل در سوئيچ های  Catalyst ايفای وظيفه می نمايد . بدون وجود چنین نرم افزار دسترسی به سیستم عامل روتر و سوئیچ سیسکو امکان پذیر نمیباشد.

سرویس هایی که IOS در شبکه برای کاربر(مدیر شبکه) فراهم میکند:

  •     عمليات روتينگ و سوئيچينگ
  •    دسترسی مطمئن به منابع  شبكه
  •   قابليت توسعه و تغيير پيكربندی شبكه

ماهيت اينترفيس CISCO IOS :

نرم افزار IOS برای روتر و سوئیچ از يك اينترفيس خط دستوری و يا command-line interface استفاده می نمايد.  CISCO IOS تكنولوژی كليدی است كه از آن در اكثر خطوط توليد تجهیزات شركت سيسكو استفاده می گردد .باید توجه داشته باشید که  عملكرد CISCO IOS بستگی به نوع تجهیزات بين شبكه ای دارد .

انواع روش برای دسترسی به IOS روتر و سوئیچ سیسکو :

 console session : در اين روش با استفاده از يك اتصال سريال با سرعت پائين، كامپيوتر و يا دستگاه ترمينال را مستقيما” به پورت كنسول روتر متصل می نمايند .در این روش سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است.

ارتباط Dialup : در اين روش با استفاده از مودم و از طريق پورت كمكی ( AUX ) با روتر ارتباط برقرار می گردد . در این روش نیز سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است.

استفاده از telnet : در اين روش می بايست حداقل يكی از اينترفيس ها با يك آدرس IP پيكربندی گردد و virtual terminal sessions برای ورود و رمز عبور پيكربندی شده باشد .

HyperTerminal رایجترین برنامه برای دسترسی به بخش رابط كاربر روتر و يا سوئيچ از يك برنامه ترمينال استفاده میباشد.

ويژگی کاربردی نرم افزار CISCO IOS :

شركت سيسكو تاكنون نسخه های متفاوتی از نرم افزار CISCO IOS را پياده سازی نموده است . هر نسخه دارای ويژگی های منحصربفرد می باشد .علاوه بر تنوع بسيار گسترده IOS  برای تجهیزات سيسكو ، ساختار اوليه دستورات پيكربندی در آنان مشابه می باشد و در صورت كسب مهارت لازم به منظور پيكربندی و رفع اشکال يك دستگاه خاص ، می توان از تجربه های موجود در ارتباط با ساير دستگاه ها نيز استفاده نمود . بطورکلی هر يك از نسخه های  IOS  از سه بخش عمده تشكيل می شود :‌

  • محيطی كه image بر روی آن اجراء می گردد
  • ويژگی منحصربفرد image
  • محل اجراء image و وضعيت فشرده بودن آن

حالات متفاوت رابط کاربر روتر در CISCO IOS:

رابط خط دستور يا CLI روتر سيسكو از يك ساختار سلسله مراتبی پیروی میکنند . این نوع ساختار كاربران را ملزم می نمايد كه  برای انجام هر نوع عمليات به يك mode بخصوص وارد شوند. مثلا” برای پيكربندی يك اينترفيس روتر ، كاربر می بايست به mode پيكربندی اينترفيس و يا interface configuration mode وارد شود . هر mode پيكربندی دارای يك prompt  مختص به خود می باشد كه از طريق آن می توان دستورات مربوطه را تايپ و از  توان عملياتی آنان استفاده نمود .
IOS ،‌ يك سرويس مفسر دستور با نام EXEC را ارائه می نمايد . پس از درج هر دستور ، EXEC صحت آن را بررسی و پس از تائيد آن را اجراء می نمايد .  نرم افزار IOS  در جهت افزايش امنيت ، دو سطح متفاوت دستيابی  user EXEC mode و  privileged EXEC mode  با ويژگی زير را برای سرويس مفسر دستور ( EXEC ) در نظر می گيرد:

  • user EXEC mode : در اين mode صرفا” می توان تعداد محدودی از دستورات مانيتورينگ را اجراء نمود. به اين مد view only نيز گفته شده و  نمی توان دستوراتی را  كه باعث تغيير در پيكربندی روتر می گردند ،‌ اجراء نمود .
  • privileged EXEC mode : در اين mode می توان به تمامی دستورات روتر دستيابی داشت . برای استفاده از اين mode  و در جهت افزايش امنيت ، می توان روتر را بگونه ای پيكربندی نمود كه كاربران را ملزم به درج نام و رمز عبور جهت دستيابی به روتر نمايد .
  • Global configuration mode : این حالت و ساير حالات متفاوت پيكربندی صرفا” از طريق privileged EXEC mode قابل دستيابی می باشند .در واقع جهت ورود به برخی حالات خاص پيكربندی می توان از طريق Global Configuration Mode  اقدام نمود.
  • در تصویر زیر خط کد هایی برای ورود به هر کدام از Modeها نشان داده شده:
Cisco IOS Modes - سیستم عامل روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

Cisco IOS Modes – سیستم عامل روتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

IOSروتر و سوئیچ سیسکو ، CISCO IOS

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =