۱۰ دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

۱۰ دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

اندروید یکی از بازترین، تطبیق پذیرترین، و قابل تنظیم ترین سیستم عامل های تلفن همراه است. ممکن است فکر کنید نیازی به روت کردن موبایل خود ندارید اما اگر بدانید با کمی زحمت چه چیزهایی را به دست خواهید آورد غافلگیر خواهید شد. در ادامه ۱۰ دلیل برای روت کردن گوشی اندرویدی خود را می خوانید.

  • باز کردن قفل ویژگی های مخفی و نصب اپلیکیشن های ناکامل

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

گاهی اوقات حتی اندروید هم آنقدر باز نیست تا به شما برخی از ویژگی هایی که میخواهید را ارائه دهد. ممکن است یک اپلیکیشن توسط حامل مسدود شده باشد، فایل های سیستم اندروید را هک کند، یا اصلا در دسترس نباشد. خوشبختانه روت کردن در این زمینه به شما کمک میکند: میتوانید اپلیکیشن های مسدود شده از سوی حامل را نصبت کنید، آخرین ویژگی های اندروید را داشته باشید، اپلیکیشن های ناسازگار را سازگار کنید، سخت افزار خود را بهتر کنید، ویژگی هایی مانند بیت صوتی را از گوشی های دیگر دریافت کنید یا ویژگی هایی مانند ویژگی های Moto X را داشته باشید. هرچه بخواهید، روت کردن به شما این قدرت را میدهد که کار های بسیار بیشتری انجام دهید.

  • خودکار کردن همه چیز

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

احتمالا نام Tasker را شنیده اید، اپلیکیشنی که تقریبا همه چیز را در گوشی شما خودکار میسازد. برای استفاده از این اپلکیشن نیازی به روت کردن گوشی نیست اما اگر گوشی شما روت شده باشد، با این اپلیکیشن کارهای بسیاری بیشتری میتوانید انجام دهید. کارهایی مانند جابجایی ۳G، GPS، تغییر سرعت CPU ، روشن کردن صفحه نمایش و غیره مستلزم دسترسی روت هستند. بنابراین اگر میخواهید از اپلیکیشن هایی مانند Tasker نهایت استفاده را ببرید، قطعا باید گوشی خود را روت کرده باشید.

  • افزایش سرعت و عمر باتری گوشی

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

بدون روت کردن میتوانید برای افزایش سرعت گوشی و عمر باتری کارهای زیادی انجام دهید اما با روت قدرت بیشتری دارید. برای مثال، اپلیکیشنی مانند SetCPU میتواند با اورکلاک کردن گوشی شما عملکرد آن را بالا برده یا با آندرکلاک کردن آن عمر باتری را افزایش دهد. میتوانید از اپلیکشنی مانند Greenify برای hibernate  کردن اپلیکیشن هایی که با آن ها کار نمیکنید استفاده نمایید – این امکان برای اپلیکیشن هایی که همیشه میخواهند در پس زمینه اجرا شوند عالی است.

  • بلاک کردن تبلیغات در هر اپلیکیشنی

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

همه ما نیاز به تبلغیات گاه به گاه را درک میکنیم – تبلیغات راه کسب درآمد ما هستند. اما تبلیغات میتوانند مزاحم بوده و دیتای ما را مصرف نمایند. اگر میخواهید تبلغیات را در اپلیکیشن ها یا دستگاه های خاصی بلاک کنید، روت کردن بهترین روش برای این کار است. استفاده از  AdFree، AdBlock Plus و Ad Away نیز پیشنهاد خوبی است. البته اگر گوشی شما روت نشده، فعال سازی حالت هواپیما ( airplane mode) نیز میتواند تا حدی مفید باشد.

  • بک آپ گرفتن از گوشی

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

هنگام استفاده از گوشی های اندرویدی – یا بازگرداندن دستگاهتان به سیستم عامل stock  به هر دلیلی – میتوانید با بک آپ گرفتن از اپلیکیشن ها و تنظیمات در قدم اول، زندگیتان را آسان تر کنید. با این کار میتوانید با چند مرحله کل ستاپ را بازگردانید. اگر گوشی شما روت نشده است، تنها میتوانید از موارد اندکی مانند اپ ها و دیتا بک آپ بگیرید اما لزوما نخواهید توانست از اپ های سیستم و دیتای آن ها بک آپ داشته باشید، یا کل فرایند را مانند Titanium Backup اتوماتیک کنید.

  • حذف کردن Crapwareهای از پیش نصب شده

10 دلیل برای روت کردن گوشی های اندوریدی

Titanium Backup  نه تنها برای بک آپ ها مفید است بلکه crapware  های از پیش نصب شده روی بسیاری از گوشی ها که مزاحم بوده، باتری را مصرف کرده و فضای گوشی را اشغال میکنند را نیز پاک میکند – اما متاسفانه این ویژگی نیز تنها در حالت روت فعال است. ابتدا این crapware  ها را فریز کنید تا مطمئن شوید گوشی شما بدون آن ها به خوبی کار میکند و سپس آن ها را به طور کامل پاک کنید تا فضای گوشی آزاد شود.

  • اصلاح زوایای تاریک اندروید

اگر از آن افرادی هستید که دوست دارید با هر ویژگی ای سر و کله بزنید – چه ویژگی های سطحی چه عمقی – روت کردن مناسب شماست. چه بخواهید طرح بندی کیبورد خود را با چیزی مانند Keyboard Manager شخصی سازی کنید یا سرعت اسکرول گوشی خود را افزایش داده، امکان انجام چندوظیفه به صورت همزمان را ارتقا دهید، یا با Pimp My ROM تم های بیشتری داشته باشید، روت کردن قدرت دستکاری هر چه که بتوانید فکرش را کنید را به شما میدهد.

 

آموزش تعمیرات موبایل پارسه – کلیک کنید

 

  1. فلش کردن یک هسته سفارشی (Custom Kernel)

برخی از مخفی ترین ویژگی های اندروید مستلزم یک هسته سفارشی (Custom Kernel) هستند که تنها در صورتی میتوانید آن را فلش کنید که دستگاه شما روت شده باشد. این هسته مسئول کمک به ارتباط برقرار کردن اپلیکیشن ها با سخت افزار گوشی شماست، یعنی یک هسته سفارشی به شما عملکرد بهتر، عمر بیشتر باتری و حتی ویژگی های بیشتری مانند تترینگ وای فای (روی گوشی هایی که از آن پشتیبانی نمیکنند)، شارژ سریع تر باتری، و موارد بسیار دیگری، را میدهد. میتوانید هسته ها را به صورت دستی فلش کرده یا از چیزی مانند Kernel Manager استفاده کنید.

  • فلش کردن یک رام سفارشی

خب احتمالا درباره این مورد، که یکی از بهترین مزایای روت کردن گوشی است شنیده اید. یک رام سفارشی در اصل ورژن سفارشی اندروید است و واقعا نحوه استفاده از موبایلتان را تغییر خواهد داد. بسیاری افراد تنها نسخه stock  اندروید را به نسخه غیر stock  تبدیل کرده یا اندروید را به نسخه های بالاتر ارتقا میدهند. برخی ویژگی های جدید کارآمد را اضافه کرده و برخی ویژگی های منحصر به فرد زیادی را، برخی افراد نیز سیستم عامل را کاملا تغییر میدهد. مهم نیست چه مویابلی دارید، پیشنهاد میکنیم نگاهی به رام های سفارشی بیندازید، پشیمان نخواهید شد.

نکته: همانطور که برخی از شما متوجه شده اید، برای فلش کردن یک رام سفارشی نیازی به دسترسی روت ندارید اما به آنلاک کردن بوتلودر (فراینید که گاهی اوقات با دسترسی روت همراه است) نیاز خواهید داشت. که مستلزم آزاد کردن دستگاه از قفل های سازنده است، بنابراین ما این مورد را در لیست حفظ کرده ایم.

  • مالک حقیقی دستگاه خود باشید

در نهایت همه چیز در یک مورد خلاصه میشود: شما ملاک دستگاهتان هستید و باید بتوانید هرکاری که میخواهید با آن انجام دهید. سازندگان و حامل های خاصی سعی میکنند جلوی چنین کاری را بگیرند اما با دسترسی روت میتوانید کاملا بر دستگاه خود کنترل داشته و امکاناتی که دیگران میخواهند مسدود کنند را در دست داشته باشید. قطعا ریسک هایی وجود دارد و معمولا به دیگران روت کردن گوشی هایشان را پیشنهاد نمیکنیم اما در نهایت نمیتوان هیچ قیمتی روی آزادی و کنترل گذاشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =