ویپ ، VOIP چیست

ویپ ، VOIP چیست ؟ تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه میباشد و امکان برقرار تماس تلفنی در بستر شبکه را فراهم میکند.پیش از این واژه‌ای به نام اینترنت وجود نداشت و ارتباط محاوره‌ای تنها از طریق شبکه عمومی تلفن (PSTN) امکان پذیر بود همچنین ارسال داده به ویژه در فاصله های دور بسیار هزینه بر بود اما در طی چند سال گذشته شاهد تکنولوژی های جدید بوده‌ایم؛ گسترش رایانه‌های شخصی ، فناوری‌های جدید ارتباطی همچون تلفن‌های سلولی و بالاخره شبکه گسترده اینترنت.افراد با استفاده از رایانه شخصی و اینترنت به امور شغلی خویش می‌پردازند و نیز اوقات فراغت خود را سپری می‌کنند. تبادل اطلاعات را به راحتی انجام می‌دهند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی از طریق اینترنت به گفتگو با یکدیگر می‌پردازند. تمامی این مسائل، امروزه در سایه تکنولوژی ویپ  VOIP قابل انجام هستند.مجموعه انستیتو ایزایران در این مطلب آموزشی به بیان مزایا و امکانات  تکنولوژی ویپ VOIP میپردازد.

ویپ ، VOIP چیست

ویپ ، VOIP چیست

ویپ ، VOIP چیست

 مزایای تکنولوژی ویپ VOIP :

از جمله کاربردی ترین ویژگی‌های تکنولوژی ویپ VOIP :

۱. بی نیازی از سیم کشی مجزا

 تکنولوژی ویپ VOIP  از بستر شبکه برای ارتباطات تلفنی استفاده می‌کند که موجب کاهش کابل کشی مجزا می‌گردد. هم چنین در صورت جابجایی محل کاربر، دیگر دردسر سیم کشی به مکان جدید وجود نخواهد داشت.

۲. کنفرانس‌های صوتی و تصویری

 سازمان‌هایی که برای انجام امور خود از برقراری کنفرانس‌ها در بستر ویپ VoIP استفاده می‌نمایند از هزینه‌های برقراری ارتباطات تلفنی با توجه به مسافت‌های کاربران (حتی در ابعاد بین المللی) جلوگیری می‌کنند.

۳. ادغام دستگاه تلفن با کامپیوتر شخصی

 همان طور که می‌دانید امروزه استفاده از نرم افزارهای تلفنی ( Soft Phone ) در سازمان‌ها و حتی سیستم‌های خانگی به صورت روزافزون در حال گسترش می‌باشد. استفاده از این نرم افزارها جایگزینی برای IP-Phone به شمار می‌رود که تنها نیاز به Handset دارد.

۴. تماس کاربران خارج از سازمان به صورت رایگان به هر نقطه از دنیا

 کاربران این سیستم از طریق اینترنت قادر به تماس با سازمان مورد نظر خود می‌باشند. این ویژگی برای کارکنانی که خارج از محیط دفتر هستند علاوه بر کاهش هزینه‌ها موجب سهولت تماس‌های تلفنی نیز می‌شود.

۵. گسترش آسان

 افزودن کاربر در این سیستم‌ها به سادگی انجام پذیر است و برخلاف سیستم‌های دیگر نیاز به سیم کشی مجدد برای هر کاربر  در تکنولوژی ویپ VoIP وجود ندارد.

۶. مدیریت متمرکز و آسان

مراکز تلفن مبتنی بر ویپ VoIP محیطی را تحت شبکه در اختیار کاربر قرار می‌دهند که از طریق آن می‌تواند تنظیمات را تغییر داده، کاربر اضافه کرده و یا گزارش گیری نماید.

همچنین از دیگر مزیت های تکنولوژی ویپ VoIP می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • ترکیب کارکردهای صدا و دیتا
  • استفاده از استانداردهای SIP ،H.323 و …
  • امکان ترکیب کردن محصولات تولید کنندگان مختلف
  • کاهش هزینه های مربوط به پشتیبانی و نگه داری به دلیل ادغام شبکه دیتا و شبکه تلفنی
  • پویایی و پیشرفت روز افزون شبکه های ویپ
  • قابليت برنامه‌نويسی بر روی گوشی‌های تلفنی همانند گوشی های موبايل
  • پشتیبانی از كليه امكانات مخابراتی كنونی و حتی ارايه خدمات جديد، با هزينه‌ی بسيار پايين و سهولت اجرايی بالا

امکانات ویپ  VoIP :

برخی امکانات تکنولوژی VOIP به شرح زیر می‌باشد:

۱. امکان ارائه شماره تلفن‌های داخلی به تعداد بالا

۲. امکان دریافت پیام صوتی ( Voice mail )

۳. امکان ضبط مکالمات که در بستر VOIP صورت میگیرد.

۴. امکان ارتباط کاربران خارج از سازمانها به وسیله تلفنهای نرم افزاری ( Soft Phone )

۵. قابلیت ارسال فکس‌های دریافتی به ایمیل با استفاده از VOIP

۶.  یکی دیگر از قابلیت های تکنولوژی ویپ Voice Mail to Fax

 ۷. Interactive Voice Response

این ویژگی (IVR) با تماس کاربران منوی صوتی را فراهم می‌کند تا برای اتصال به بخش مورد نظر شماره همان بخش را طبق پیامی که پخش می‌شود وارد کند. برای مثال در هنگام تماس با سازمانی که دارای بخش‌هایی از قبیل فروش، پشتیبانی، مالی و … است، ابتدا پیامی برای مخاطب پخش می‌شود که برای ارتباط با هر بخش شماره‌ای اعلام می‌شود. سپس کاربر با انتخاب شماره‌ها به بخش مورد نظرش هدایت می‌شود.

۸. صف انتظار :با استفاده از این ویژگی، در صورت اشغال بودن خط شما، تماس‌های مخاطبان شما از دست نرفته بلکه در صف قرار داده می‌شوند تا به هنگام آزاد شدن شماره شما، تماس برقرار شود.

۹. تنظیم ساعات اداری :این ویژگی هم یکی از موارد کاربردی در پیاده‌سازی سیستم‌های تلفنی سازمان‌ها به شمار می‌رود که در سیستم‌های مبتنی بر ویپ VoIP به راحتی قابل انجام خواهد بود.

 ۱۰. گزارش گیری:این امکان وجود دارد که تمام تماس‌های کاربران به صورت گزارش در این سیستم ذخیره شود که در نظارت بر تماس‌ها و ارائه گزارش‌هایی که بیانگر نحوه و میزان تماس‌هاست، مفید می‌باشد.

تصاویر زیر ساختار سیستم های تلفنی تحت شبکه VOIP در انواع سازمان ها را نشان  میدهد::

ویپ ، VOIP چیست - ساختار VOIP در سازمان های کوچک و متوسط

ویپ ، VOIP چیست – ساختار VOIP در سازمان های کوچک و متوسط

ویپ ، VOIP چیست -ساختار VOIP در سازمان های بزرگ

ویپ ، VOIP چیست -ساختار VOIP در سازمان های بزرگ

 

ویپ ، VOIP چیست

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سیزده =