راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

 راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو ، آموزش ایجاد و راه اندازی تنظیمات VTP یا VLAN TRUNKING PROTOCOL بر روی چندین سوئیچ میباشد.در واقع ما به واسطه پروتکل VTP میتوانیم یک شبکه بزرگ را به چندین شبکه کوچک تبدیل کنیم و Broadcast های شبکه را کاهش دهیم.هدف مجموعه انستیتو ایزایران آموزش گام به گام راه اندازی پروتکل VTP و نحوه عملکرد و مفاهیم آن میباشد.

راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

VLAN TRUNKING PROTOCOL - راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

VLAN TRUNKING PROTOCOL – راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

 

تجهیزات موردنیاز برای راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو :

  • ۳عدد سوئیچ مدل ۲۹۶۰ سیسکو
  • ۸ عددPC

وضعیت اتصال پورت های switch1, switch2, switch3 و PC1 تا PC8 :

FastEthernet  ۰/۱    pc1  VLAN2

FastEthernet  ۰/۲    pc2  VLAN2

در یک شبکه برای ایجاد و یا حذف VlAN در سوئیچ های سیسکو نیاز است که این تغییرات بر روی تمامی سوئیچ های مورد نیاز در شبکه اعمال شود. بنابراین اگر تعداد سوئیچ ها و تعداد VLAN هایی که میخواهیم ایجاد کنیم زیاد باشد اینکار برای یک مدیر شبکه بسیار سخت و زمانبر می شود. از اینرو شرکت سیسکو برای رفع این مشکل یک پروتکلی به نام VLAN Trunking Protocol یا VTP ارائه داده است.

از پروتکل VTP برای تبادل اطلاعات دیتابیس VLAN بین سوئیچ های یک VTP Domain به صورت متمرکز استفاده میشود.برای راه اندازی پروتکل ابتدا سوئیچ هایی که میخواهیم از این قابلیت بهره ببرند را در یک محدوده که به آن VTP Domain میگوییم قرار می دهیم. هر سوئیچ که بخواهد در این محدوده باشد باید یکی از  Rull ها را داشته باشد:

۱- VTP Server: در هر VTP Domain حداقل باید یک سوئیچ دارای این نقش باشد. فقط این سوئیچ می تواند درVTP Domain ،VLAN اضافه و یا حذف کند و در Vlan Database تغییری ایجاد کند. مود پیش فرض سوئیچ ، سرور است.

۲- VTP Client: در این حالت نمی توان تغییری در VLAN Database ایجاد کرد، تغییرات از VTP Server دریافت میشود.

۳- VTP Transparent: سوئیچ که این نقش را بعهده دارد نه می تواند در Vlan Database های دیگر سوئیچ های پروتکل VTP  Domain، تغییرات ایجاد کند و نه تغییرات آنها را دریافت میکند. فقط بسته های ارسالی در VTP Domain را از خود عبور می دهد.

روش کار پروتکل VTP به این صورت است که برای تبادل اطلاعات بین سوئیچ های یک VTP Domain از یک عدد به نام Revision Number استفاده می شود و به ازای هر تغییر در دیتابیس VLAN این عدد یک واحد افزایش پیدا میکند. سوئیچ های یک VTP Domain هر چند دقیقه یکبار و یا به ازای هر تغییر در دیتابیس خود یک بسته بعنوان VTP Advertisement روی پورت های ترانک خود ارسال می کنند.

در یک VTP Domain سوئیچ با Revision Number بالاتر، دارای الویت است و VLan Database آن سوئیچ آپدیت تر است. بنابراین بقیه سوئیچ ها دیتابیس های خود را باید به آن متصل کنند.

نحوه فعالسازی VTP :

VLAN Trunking Protocol - راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

VLAN Trunking Protocol – راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

نمایش وضعیت VTP:

 VLAN Trunking Protocol - راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

VLAN Trunking Protocol – راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

اگر بخواهیم یک سوئیچ جدیدی به VTP Domain خود اضافه میکنیم و چون امکان دارد که این سوئیچ از قبل تنظیماتی داشته باشد باعث از بین رفتن اطلاعات دیتابیس VLAN سوییچ های آن مجموعه میشود به اینصورت که دیگر سوییچ ها به محض دیدن Revision Number بالاتر اطلاعات دیتابیس خود را با آن سوئیچ اتصال دهید . برای جلوگیری از این مشکل یا باید مقدارRevision Number سوئیچ جدید را ریست کنیم به این شکل که یک نام جدید برای VTP Domain آن ست کنیم تا مقدار Revision Number آن صفر شود و یا اینکه mode سوئیچ را در حالت Transparent قرار دهیم.

 

 

 

راه اندازی پروتکل VTP سوئیچ سیسکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 19 =