راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک ، انستیتو ایزایران در این مقاله آموزشی قصد دارد تا به نحوه راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک را برای علاقمندان به یادگیری میکروتیک بپردازد .

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک

جهت راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک یک سناریو مطرح میکنیم :

در این سناریو یک شبکه ای داریم که با استفاده از یک Switch باهم در ارتباط هستند و برای مدیریت این شبکه یک روتر میکروتیک در نظر داریم حال میخواهیم برای سیستم IP دهی شبکه از امکان سرویس DHCP Server که بر روی روتر قرار دارد استفاده کنیم

گام اول :: در گام اول باید رنج IP شبکه رو مشخص کنیم که در این سناریو IP: 192.168.10.0/24 را در نظر گرفته ایم.
گام دوم :: حال باید یک IP از این رنج روی اینترفیسی از روتر که با سوئیچ شبکه در ارتباط هست اختصاص دهید که برای این سناریو erther1 می باشد. برای اختصاص IP به اینترفیس روتر هم میتوان وارد ترمینال شد و هم به صورت command نوشت . برای این کار دستور زیر را جهت دادن IP به اینترفیس ether1 استفاده میکنیم:

ip address add address=192.168.10.1/24 comment="LAN" disabled=no interface="ether1

از طریق Winbox :  وقتی وارد Winbox شدید از منو IP وارد گزینه ی DHCP Server شوید و در پنجره باز شده گزینه از تب DHCP بر روی گزینه ی DHCP Setup کلیک می کنیم

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک - winbox

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک – winbox

گام سوم:: در گام سوم قصد داریم سرویس DHCP بر روی این اینترفیس ether1 تنظیم کنیم که ار طریق این اینترفیس به شبکه ما IP ها را اختصاص دهد

گام سوم-۱ : طبق تصویر زیر از مسیر زیر گزینه DHCP Server را انتخاب میکنیم و سپس از پنجره باز شده گزینه DHCP Setting را انتخاب میکنیم.

گام سوم-۲ : حال گزینه از ما میخواهد اینترفیسی که قصد راه اندازی این سرویس بر روی آن را داریم،انتخاب کنیم که ما ether1 را انتخاب و دکمه Next را میزنم.

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک - DHCP SETUP

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک – DHCP SETUP

گام سوم-۳ ::در مرحله بعدی بطور خودکار آدرس IP شبکه رو شناسایی کرده و دکمه Next را بزنید.
گام سوم- ۴::در این مرحله،میخواهد که آدرس gateway شبکه رو مشخص کنیم در زمان اختصاص IP ها به کلاینت های شبکه این آدرس رو هم به عنوان gateway به آنها اختصاص داده ،که به صورت پیش فرض IP اینترفیس ether1 رو انتخاب کرده است حال شما میتوانید آن را عوض کنید و در نهایت دکمه Next .

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک - DHCP Gateway

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک – DHCP Gateway

گام سوم- ۵ : در این مرحله از ما میخواهد که دامنه IP Pool را مشخص کنیم (scope) که IPهای که برای کلاینت ها اختصاص خواهد داد از این رنج می باشد که به صورت پیش فرض برای ما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲- ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲۵۴میباشد که میتوانید این اعداد Host ID را تغییر دهید و در نهایت دکمه NEXT .
گام سوم-۶ : در این مرحله از ما میخواهد که برای کلاینت ها DNS Server تعیین کنیم و بعد از مشخص کردن IPهای DNS دکمه next را انتخاب کنید.

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک - DNS server

راه اندازی سرویس DHCP روتر میکروتیک – DNS server

گام سوم ۷ : در مرحله آخر از ما میخواهد زمان lease time رو مشخص کنیم و بعد از مشخص کردن این قسمت گزینه next را زده و پیام successfully را به ما خواهد داد و سرور DHCP ما آماده انجام عمل IP دهی بر روی شبکه هست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =