آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو در سایت انستیتو ایزایران به منظور فراگیری مفاهیم و نحوه کانفیگ پروتکل RIP در روتر سیسکو میباشد.پروتکل RIP مخفف Routing Information Protocol به معنی پروتکل مسیریابی اطلاعات است.این پروتکل که از بسته پروتکل TCP/IP می باشد اولین بار برای سیستم های یونیکس طراحی شده بود اما با گذشت زمان به دلیل کارایی نسبت بالا در شبکه هایی که بر پایه TCP/IP  وارد شد.پروتکل RIP روتر سیسکو چگونه مسیر یابی میکند؟ فرض کنید شما برای رسیدن به محل کارتان دو مسیر مختلف میشناسید مسیر اول تشکیل شده از سه خیابان و مسیر دوم از چهار خیابان تشکیل شده است .اگر بخواهید برای انتخاب مسیر حرکت از RIP کمک بگیرید بی شک پروتکل RIP مسیر اول که از تعداد خیابان کمتر تشکیل شده است را به شما پیشنهاد می دهد.در شبکه ها تعداد خیابان ها با متریک مشخص می شود و RIP مسیری را برای ارسال اطلاعات از یک شبکه به شبکه دیگر انتخاب می کند که METRIC کمتری دارد.در ادامه به آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو میپردازیم.

آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

RIP Protocol - آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

RIP Protocol – آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

در پروتکل RIP روتر ها برای محاسبه بهترین مسیر از الگوریتم Hop Counting استفاده می‌کنند. برخلاف پروتکل OSPF ،که در بخش آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو در مورد آن صحبت میکنیم، پروتکل RIP  مسیر بهینه را با توجه به تعداد روتر کمتر انتخاب میکند. این پروتکل در تعداد تجهیزات مورد استفاده در شبکه محدودیت دارد و حداکثر ۱۵ روتر را پشتیبانی میکند.در این پروتکل هر ۳۰ ثانیه، روترها اطلاعات Routing table مربوطه را به روتر‌های همسایه تبلیغ می‌کنند. بنابراین روتر‌ها NETWORK ID موجود در شبکه را از هم یاد می‌گیرند. ارسال Full Update، باعث بالا رفتن ترافیک در شبکه می‌شود، همچنین با توجه به عدم وجود نقشه راه، احتمال افتادن درحلقه زیاد است.در واقع پروتکل‌های Distance Vector کار را برای روتر سادتر می‌کند اما ترافیک زیادی به شبکه متحمل می‌شوند. UDP پورت ۵۲۰ مورد استفاده این پروتکل میباشد.

پروتکل RIP دو ورژن دارد که می‌توانید تفاوت این دو را در جدول زیر مشاهده کنید:

RIP Protocol Versions-آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

RIP Protocol Versions-آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

 

* تفاوت پروتکل های Classless و  Classful

 Classful : در این پروتکل Classful فقظ Net ID برای  روتر ( روتر،Router چیست ) مجاور ارسال می کند و روتر مجاور باید بر اساس کلاس استاندارد IP ،subnet mask را حدس بزند.این پروتکل ها VLSM را پشتیبانی نمیکند. چون طبق استاندارد کلاس ها ، روتر به Octet اول نگاه می کند و طبق آن subnet mask را حدس می زند.

Classless : در این نوع پروتکل subnet mask همراه با Net ID فرستاده می شود.

در دستورالعمل زیر به آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو میپردازیم :

۱٫برای وارد شدن با این خط کد وارد پرسه RIP میشویم:

Router#enable
Router#configure terminal
Router(config)#router rip

۲٫درصورت وارد نکردن این دستور، بصورت پیش فرض روی روتر RIPv1 فعال خواهد بود:

Router(config-router)#version 2

۳٫سپس با دستور زیر مشخص میکنیم که Routing روی چه Interface‌هایی فعال شود:

Router(config)#network network-number

Network ID باید بصورت Classful ارسال شود.

نمونه:

 RIP Protocol config-آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

RIP Protocol config-آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

 

آموزش کانفیگ پروتکل RIP روتر سیسکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =