آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو

آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو در سایت انستیتو ایزایران به منظور فراگیری مفاهیم و نحوه کانفیگ این پروتکل مسیریابی در روتر سیسکو میباشد. پروتکل OSPF مخفف OPEN SHORTEST PATH FIRST به معنای بازکردن کوتاه ترین مسیر است،که در واقع اصول کار OSPF بر مبنای کیفیت هر خیابان است.OSPF با بررسی هر خیابان و ترافیک آن بهترین مسیر را مشخص میکند واضح است که هر چه چهنای باند یک خیابان بیشتر باشد و ترافیک عبوری از آن کمتر باشد آن مسیر برای عبور راحتر میباشد.

آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو

OSPF PROTOCOL-آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو

OSPF PROTOCOL-آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو

پروتکل OSPF  یک پروتکل مسیریابی Link state است که می تواند ترافیک های مربوط به پروتکل IP را مدیریت کند. پروتکل OSPF ورژن های متفاوتی دارد که در حال حاضر از ورژن ۲ آن بیشتر استفاده می شود.OSPF بر خلاف برخی پروتکل ها که بصورت انحصاری توسط شرکت ها ارائه می شوند یک پروتکل کاملا جامع و بدون وابستگی به هیچ برند خاصی است ، تقریبا همه روترهایی که در دنیا وجود دارند از پروتکل OSPF پشتیبانی می کنند.  OSPF فرآیند Convergence سریعی دارد و از طرفی قابلیت Incremental Update را نیز با استفاده از Link State Advertisement یا LSA فراهم می کند.از طرفی این پروتکل OSPF یک پروتکل Classless است و به شما این اجازه را می دهد که برای طراحی یک ساختار سلسله مراتبی شبکه از VLSM و Route Summarization به راحتی استفاده کنید.

مهمترین معایبی که در  پروتکل OSPF وجود دارد این است که OSPF برای نگهداری لیست OSPF Neighbor ها ، توپوپولوژی شبکه که شامل یک دیتابیس از تمامی روتر،Router های موجود در آنهاست و همچنین Routing Table خود روتر به حافظه RAM نسبتا بیشتری در مقایسه با پروتکل های Distance Vector نیاز دارد ، همچنین OSPF به قدرت پردازشی یا CPU بیشتری برای اجرا کردن الگوریتم OSPF نیاز دارد و همین موارد باعث می شود که OSPF در رده بندی پروتکل های مسیریابی پیچیده یا Complex Protocol قرار بگیرد. دو مفهوم بسیار مهم در مواردی که می خواهید از OSPF استفاده کنید وجود دارند که اولین مفهوم Autonomous System و دومین مفهوم Area می باشد.

مفاهیم مرتبط با OSPF

  • Router ID در OSPF :هر روتر در پروتکل OSPF به یک Router ID OSPF Router ID برای شناسایی یک روتر در توپولوژی OSPF استفاده می شود.
  • Loopback Interface : این interface در واقع یک virtual interface بر روی روتر (روتر،Router چیست) است ، بصورت پیشفرض روتر loopback interface ندارد ولی می توان به راحتی آن را ایجاد کرد ، این interface ها برای روتر به منزله یک interface فیزیکی واقعی در نظر گرفته می شوند و می توانید به آنها نیز آدرس IP اختصاص بدهید .
  • Area Border Router یا ABR :به روتری که یک یا چندین OSPF Area را به شبکه Backbone متصل می کند گفته می شود ، این Router به عنوان یک عضو در نظر گرفته می شود که در توپولوژی OSPF به تمامی Area ها متصل شده است.
  • Internal Router : به روتری که رابطه OSPF ای با سایر روترهای موجود در همان Area را دارد گفته می شود.
  • Backbone Router : قسمت مهمی از OSPF Backbone می باشد که شامل تمامی ABR ها و همچنین روترهایی که به Area های مختلف متصل شده اند می شود.

دستورات کانفیگ پروتکل مسیریابی OSPF بر روی روترها :

Router#enable
Router#configure terminal
Router(config)#router ospf 10
Router(config-router)#network 192.168.0.0 0.0.0.255 area 0
Router(config-router)#network 192.168.2.0 0.0.0.255 area 0

این دستورات کانفیگ پروتکل مسیریابی OSPF  روتر سیسکو  میباشد که آنرا برای شبکه های ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۰ و ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۰ فعال می کند.در صورت علاقمندی به این موضوعات برای اطلاعات بیشتر می توانید به دوره آموزشی CCNA مجموعه آموزشی انستیتو ایزایران مراجعه کنید.

 

آموزش کانفیگ پروتکل OSPF روتر سیسکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دو =