آموزش رایگان سیسکو به زبان فارسی درس ۳

آموزش رایگان سیسکو به زبان فارسی درس سوم

بخش سوم: حالت های Command Line در روترها و سوئیچ های سیسکو

حالت های Command Line در روترها و سوئیچ های سیسکو

در بخش قبلی، طریقه سابنت کردن یک شبکه را مشاهده کردیم. در این بخش، حالت های مختلف Command Line را در دستگاه های سیسکو مشاهده میکنیم..

Cisco IOS یک سیستم عامل بین شبکه ای برای سوئیچ ها و روترهای سیسکو است. این سیستم عامل دو رابط دارد، رابط خط فرمان ( command line) (CLI) و رابط کاربری گرافیکی (GUI). از آنجایی که آزمون CCNA قطعا دانش شما را در خصوص این رابط ها خواهد سنجید، آشنایی با آن ها اهمیت دارد. رابط Command Line در Cisco IOS (CLI) یک رابط مبتنی بر متن است که با IOS ادغام شده. وقتی یک سوئیچ یا روتر بوت میشود، IOS پیکر بندی استارتاپ را از NVRAM بارگذاری کرده، IOS prompt را نمایش داده و منتظر فرمان می ماند. میتوانید فرمان های IOS را در IOS prompt وارد کنیم. در این بخش با استفاده از Packet Tracer حالت های command line متنوعی را روی روترها و سوئیچ های سیسکو خواهیم دید. Packet Tracer را باز کرده و مانند شکل زیر یک سوئیچ Cisco 2960 را انتخاب کنید.

موس را روی سوئیچ حرکت دهید تا پورت هایش را مشاهده نمایید

 

 

یک کامپیتور را از دستگاه های پایانی (End Devices) انتخاب کرده و پورت کنسول روی سوئیچ (Console port on Switch) را با یک سیم کنسول به پورت RS 232 روی کامپیوتر متصل کنید. در این قسمت اتصال از کامپیوتر به سوئیچ را از طریق کنسول شبیه سازی میکنیم.

روی دستگاه هاست (کامپیوتر) کلیک کنید. در پنجره ای که باز میشود روی زبانه Desktop و سپس روی Terminal کلیک کنید.

کنسول با بوت شدن سوئیچ باز میشود. پس از پایان عملیات بوت شدن، سوئیچ در حالت user EXEC بارگذاری میگردد.

Cisco IOS پنج حالت command line (خط فرمان) دارد.

  • حالت Setup
  • حالت User EXEC
  • حالت EXEC ممتاز (Privileged EXEC)
  • حالت پیکربندی جهانی (Global configuration)
  • حالت پیکربندی خاص (Specific Configuration)

حالت Setup

حالت Setup، حالت پیکربندی اولیه سوئیچ ها و روتر های سیسکو است. اگر در NVRAM هیچ پیکربندی استارتاپی وجود نداشته باشد، روی حالت setup شروع میشود. پس از تکمیل حالت setup، Cisco IOS به حالت user EXEC منتقل میشود.

حالت User EXEC

حالت User EXEC حالت عملیاتی نرمال برای سوئیچ ها و روترهای سیسکو است. user EXEC prompt در Cisco IOS نام سوئیچ یا روتر به همراه علامت «بزرگ تر» یعنی < است. میتوانیم با تایپ «؟» فرمان های فعال در user EXEC prompt را مشاهده کنیم.

 

حالت Privileged EXEC

حالت Privileged EXEC حالت پیشرفته عملیاتی Cisco IOS است. این حالت برای محدودسازی دسترسی به آن دسته از فرمان های IOS که روی دستگاه سیسکو و پیکربندی آن اثر منفی دارند طراحی شده است. برای ورود به حالت Privileged EXEC تایپ کنید « enable» یا « en». Privileged EXEC prompt از نام سوئیچ یا روتر به همراه کارکتر # تشکیل شده است. برای خروج از حالت Privileged EXEC تایپ کنید « disable ».

برای دیدن فرمان های فعال در privileged EXEC prompt تایپ کنید «؟»

حالت پیکربندی جهانی (Global Configuration)

حالت پیکربندی جهانی از فرمان های مربوط به کل دستگاه سیسکو تشکیل شده است. به بیان دیگر، اگر نیاز دارید فرمان هایی برای اصلاح رفتار کل سوئیچ یا کل روتر اجرا کنید، باید IOS  را در حالت پیکربندی جهانی قرار دهید. حالت پیکربندی جهانی تنها از حالت privileged EXEC و با تایپ فرمان های config t یا conf t فعال میشود. prompt  در این حالت از نام دستگاه به همراه (config)# تشکیل میشود.

با تایپ ؟ فرمان های فعال در این حالت را مشاهده کنید. اگر نیاز به اجرای فرمانی دارید که در حالت پیکربندی جهانی در دسترس نیست باید فرمان را با پیشوند do وارد کنید.

 

حالت پیکربندی خاص (Specific configuration)

حالت پیکربندی خاص برای فرمان هایی کاربرد دارند که روی پیکربندی یک بخش یا مجموعه ای از اجزاء دستگاه سیسکو تاثیر میگذارند. فرض کنید میخواهیم با چند رابطه (یا پورت) روی سوئیچ یا روترمان کار کنیم، در این صورت باید حالت پیکربندی خاص را فعال نماییم. برای فعال کردن حالت پیکربندی خاص تنها باید از حالت پیکربندی جهانی اجزائی که میخواهیم با آن ها کار کنیم را انتخاب نماییم. Prompt در این حالت از نام هاست روتر یا سوئیچ به همراه ( config-< component >) تشکیل شده است. برای مثال رابط fastethernet 0/ 1 را با تایپ interface fastethernet 0/ 1 یا int f0/ 1 انتخاب میکنیم.

اگر بخواهیم فرمانی را اجرا کنیم که روی حالت پیکربندی خاص فعال نیست باید به فرمان پیشوند do اضافه نماییم. برای مثال در حالت پیکربندی خاص فرمان do show running-config یا do show runn را اجرا میکنیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =