پیکربندی اولیه یک روتر یا سوئیچ سیسکو | آموزش رایگان سیسکو|آموزش رایگان فارسی سیکو | آموزش سیسکو به زبان فارسی

آموزش رایگان سیسکو به زبان فارسی درس ۴

آموزش رایگان سیسکو به زبان فارسی درس ۴ پیکربندی اولیه یک روتر یا سوئیچ سیسکو

بخش چهارم: پیکربندی اولیه یک روتر یا سوئیچ سیسکو

امروز با یکی دیگر از آموزش های رایگان وبسایت ایز ایران با عنوان پیکربندی اولیه یک روتر یا سوئیچ سیسکو در خدمت شما عزیزان علاقه مندان به آموزش سیسکو هستیم.

پیکربندی اولیه یک روتر یا سوئیچ سیسکو

پیکربندی اولیه یک سوئیچ سیسکو از سه روش قابل انجام است، با استفاده از ابزار تحت وب Cisco Device manage، با استفاده از دستیار شبکه سیسکو (CNA) و با استفاده از Cisco IOS setup mode. دو روش اول ابزارهای GUI  و روش آخر یک گزینه CLI  است. از آنجایی که Cisco IOS  نقش مهمی در آزمون CCNA  دارد در این بخش به آموزش پیکربندی یک سوئیچ سیسکو با استفاده از فرمان های setup mode سیسکو IOS  خواهیم پرداخت. در این بخش نام سوئیچ را پیکربندی کرده، آدرس آی پی مدیریت را در سوئیچ تنظیم کرده، کلمات عبور کنسول و telnet  را پیکر بندی کرده و در نهایت پیام روزانه بنر (message of the day banner) را برای سوئیچ پیکربندی میکنیم. برای پیکربندی یک سوئیچ سیسکو با استفاده از Cisco IOS باید یک کامپیوتر را با استفاده از کابل rollover  به پورت کنسول سوئیچ متصل کنیم. همین کار را در Packet Tracer شبیه سازی خواهیم کرد. مانند شکل زیر اتصال را برقرار نمایید:

نامگذاری سوئیچ:

نامگذاری سوئیچ میتواند مدیریت و شناسایی سوئیچ را آسان کند. فرمان های زیر را برای نامگذاری سوئیچ اجرا کنید. سوئیچ را میتوانید با استفاده از فرمان hostname نامگذاری نمایید.

 

 

دو فرمان اولیه به ما امکان میدهند به پیکربندی جهانی سوئیچ دسترسی پیدا کنیم. فرمان hostname نام سوئیچ را تغییر میدهد. سایر فرمان ها برای خروج از حالت تنظیمات جهانی هستند.

پیکر بندی آدرس آی پی:

پیکر بندی آدرس آی پی سوئیچ یا روتر به ما امکان اتصال به سوئیچ یا روتر را از مکانی دور با استفاده از Telnet  یا HTTP، ایجاد میکند. برای پیکربندی آدرس آی پی مدیریت روی سوئیچ فرمان های زیر را اجرا کنید:

دو فرمان اول (en و conf t) IOS  را در حالت تنظیمات جهانی ویژه قرار میدهند). این حالت به ما امکان اجرای فرمان های تغییر تنظیمات پیکر بندی را میدهد که در کل سوئیچ اعمال میشوند.

فرمان interface vlan1 رابطی را برای کار انتخاب میکند. VLAN 1 ،  VLAN مدیریت نام داشته و برای مدیریت سوئیچ حفظ میشود. ما آدرس آی پی و gateway  پیشفرض آی پی مدیریت را روی این VLAN تنظیم میکنیم.

فرمان ip address 10.10.10.3 255.0.0.0 آی پی آدرس و mask  سابنت سوئیچ را روی vlan1 تنظیم میکند. فرمان no shutdown رابط vlan1 را روشن میکند. فرمان exit  ما را از حالت پیکربندی خاص به پیکربندی جهانی بازمیگرداند.

فرمان ip default-gateway 10.10.10.1، gateway  پیشرفض سوئیچ را روی ۱۰٫۱۰٫۱۰٫۱ تنظیم میکند. ابتدا از حالت پیکربندی رابط خارج میشویم (( config-if)# exit)  چرا که gateway  پیشفرض در کل سوئیچ اعمال میشود، نه فقط روی یک رابط.

پیکربندی کلمه عبور کنسول:

برای تنظیم یک کلمه عبور کنسول روی سوئیچ، فرمان زیر را اجرا کنید:

 

فرمان line console 0 خط کنسول را انتخاب میکند. در یک سوئیچ سیسکو تنها یک خط کنسول وجود دارد. فرمان password 123456 کبمه عبور خط کنسول را روی ۱۲۳۴۵۶ تنظیم می نماید. فرمان login به IOS  دستور میدهد که هنگام ورود هرکس به خط کنسول، از او درخواست احراز هویت کند.

پیکربندی کلمه عبور telnet

برای پیکربندی کلمه عبور telnet  روی سوئیچ فرمان زیر را اجرا کنید.

فرمان line vty 0 ? نشاندهنده تعداد خطوط vty  در دسترس سوئیچ است. پاسخ  < 1-15 > نشان میدهد که ۱۵ خط VTY  در دسترس است، یعنی میتوانیم روی این سوئیچ ۱۵ جلسه (sessions ) همزمان داشته باشیم. کلمه عبور telnet  را روی خط ۱ پیکربندی خواهیم کرد. فرمان line vty 1 خط ۱ را انتخاب میکند. فرمان password telnet کلمه عبور telnet  خط را روی telnet  تنظیم میکند. فرمان login به IOS  دستور درخواست احراز هویت را میدهد.

پیکربندی بنرها:

از بنر ها میتوان برای نمایش یک پیام مختصر درباره سوئیچ، هنگام لاگین شدن فرد، استفاده کرد. بنرها به شناسایی سوئیچی که وارد آن شده ایم، پیکربندی و دستورالعمل های استفاده از آن، کمک خواهد کرد. میتوانیم یک هشدار امنیتی نیز به بنر اضافه کنیم تا به کاربران درباره دسترسی غیرمجاز به سوئیچ هشدار دهد. برای پیکربندی بنر روی سوئیچ باید فرمان زیر را اجرا کنیم:

پیام روز را روی سوئیچ پیکربندی میکنیم. فرمان banner motd – (توجه داشته باشید که بین motd  و –  یک فاصله وجود دارد) برای پیکربندی پیام بنر روز روی سوئیچ استفاده میشود. وقتی این فرمان را اجرا میکنیم، از ما میخواهد پیام، که باید با – به پایان برسد، را وارد کنیم.

 

بسیار خرسندیم که امروز هم با یکی دیگر از آموزش های ما تحت عنوان آموزش سیسکو به زبان فارسی همراه بودین امیدوارم که از این آموزش رضایت کافی را داشته باشین در صورت رضایت نظر خود را برای ما کامنت کنید.

شما میتوانید جهت مشاهده لیست دوره های آموزش سیسکو در وبسایت آموزشگاه پارسه کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − ده =